About

I am a photographer in Prague with 13 years of experience in the field. I shoot portrait, fashion, product, architecture, interior design and events. Clients include edit! Architects, Artikul architects, Airbnb, Academy of Sciences of the Czech Republic, PURE Model Management, Agents Model Management, BOOM Image Studio, Bezrealitky, LemonOne, Kvalitár gallery, Harddecore gallery, Josefina Bakosová, SilentLab, VERTI and others.

Apart from being a professional photographer, I am also finishing a PhD at Charles University, where I write about the philosophy of photography and art.

///

Jsem fotograf v Praze se 13 lety zkušeností v oboru. Fotím portrét, módu, produkt, architekturu, interiérový design a akce. Mezi klienty patří edit! Architects, Artikul architekti, Airbnb, Akademie Věd ČR, PURE Model Management, Agents Model Management, BOOM Image Studio, Bezrealitky, LemonOne, Kvalitář galerie, Harddecore galerie, Josefína Bakošová, SilentLab, VERTI a další.

Kromě profesionálního focení také v současnosti dokončuji PhD na Karlově Univerzitě, kde píši o filosofii umění a fotografie.

Using Format